Mitovi i činjenice o prirodnim uljima na masnoj koži

Mnogima sa masnom kožom savetuje se da izbegavaju bilo kakva ulja u nezi lica. Često čujemo tvrdnje poput „ulja začepljuju pore” ili „ako ti je koža masna, nikako ne stavljaj još ulja”.
Da li su ova verovanja opravdana?
U poslednje vreme, prirodna ulja poput smilja (immortelle), avokada, masline i badema postaju popularni sastojci kozmetike – čak i za masnu kožu. Šta mislite, zašto?
U ovom članku razmotrićemo najčešće zablude i istine o korišćenju ovih ulja na masnoj koži, uz upoređivanje marketinških tvrdnji i onoga što kažu stručni i edukativni izvori.
Cilj je da na jednostavan i praktičan način objasnimo kako ova ulja deluju, kada mogu koristiti, a kada potencijalno štetiti masnoj koži.
Zabluda 1: „Ulja su loša za masnu kožu jer začepljuju pore”
Ovo je jedna od najraširenijih zabluda. Istina je da nisu sva ulja ista po svom delovanju na kožu. Neka ulja zaista mogu zapušiti pore, ali druga mogu hidrirati i smiriti kožu bez izazivanja akni.
Dermatolozi naglašavaju da je mit da osobe s masnom kožom moraju izbegavati ulja – ključno je odabrati pravo prirodno ulje ulje koje prija tom tipu kože. Dakle, ulja kao takva nisu neprijatelj masne kože; pogrešan izbor ulja ili neadekvatna upotreba može da bude.
Zašto se misli da ulja „začepljuju pore”?
Određena ulja su komedogena, što znači da imaju veću sklonost da zapuše pore i potencijalno izazovu mitesere i bubuljice. Na primer, kokosovo ulje ima komedogenost 4 od 5 (vrlo velika verovatnoća zapušavanja pora), pa zaista mnogim osobama sa masnom kožom može pogoršati stanje. S druge strane, neka ulja imaju nizak komedogeni potencijal. Postoji skala od 0 do 5 kojom se procenjuje verovatnoća da ulje blokira pore – 0 znači da praktično ne zapušava pore, dok 5 znači da gotovo sigurno hoće.
Većina prirodnih ulja spada negde na sredinu ove skale, ali važno je znati gde je koje ulje.

Takođe, svaka koža je drugačija. Ono što nekome izazove akne, drugome može odgovarati. Zbog toga dermatolozi ističu da skala komedogenosti nije apsolutno pravilo – reakcije se razlikuju. Dodatni faktori kao što su genetika, osetljivost kože, hormoni i celokupna rutina nege igraju ulogu.
Zato ćemo u nastavku pogledati svako od popularnih ulja (smilje, avokado, maslina, badem) i razjasniti kakva su iskustva i saznanja u vezi sa njihovom upotrebom na masnoj koži.
Ulje smilja (immortelle) – dragoceno ulje koje ne masti kožu
Ulje smilja, dobijeno od cveta Helichrysum (poznatog i kao “cvet koji ne vene”), važi za izuzetno cenjeno u nezi kože. Često se koristi u prirodnoj kozmetici za regeneraciju kože i protiv starenja. Dobra vest za masnu kožu je da prirodno ulje smilja nije teško niti komedogeno – naprotiv, veoma je lagano i ima protivupalna svojstva. Neka istraživanja su pokazala da jedinjenja iz smilja imaju antimikrobno dejstvo korisno u tretmanu akni i masne kože.
To znači da može pomoći u smirivanju upala i bubuljica, umiriti crvenilo i čak ubrzati zarastanje tragova od akni. Korisnici često primete da im proizvodi sa smiljem ubrzavaju nestanak sitnih ožiljaka i flekica od bubuljica.
Dobro se kombinuje sa bademovim uljem jer se mešavina ova dva ulja brzo upija, hidrira kožu i ne zapušava pore, pa je pogodna i za masnu i kombinovanu kožu.
Naravno, ulje smilja je eterično ulje i koristi se u vrlo malim koncentracijama (par kapi razblaženih u baznom ulju ili kremi). Direktno nanošenje čistog eteričnog ulja smilja na kožu se ne preporučuje, već uvek treba da bude razređeno.
Ali u adekvatnoj upotrebi, smilje je primer ulja koje nosi brojne koristi bez rizika od zapušavanja pora. Zahvaljujući svom sastavu bogatom antioksidantima i protivupalnim materijama, smilje može istovremeno da hrani kožu i smanji nepravilnosti.

Ulje avokada – hranljivo, ali da li odgovara masnoj koži?
Avokadovo ulje je poznato po tome da je bogato vitaminima (A, D i E), antioksidansima i esencijalnim masnim kiselinama. Ono odlično hrani i omekšava kožu, pa je čest sastojak u hidratantnim proizvodima.
Međutim, za razliku od smilja, avokadovo ulje je gušće i sporije se upija, pa postoji zabrinutost da bi na masnoj koži moglo biti preteško.
Po komedogenoj skali, neke liste svrstavaju avokadovo ulje u umereno do visoko komedogene sastojke – na primer, navodi se da ima ocenu 3 od 5, što znači srednju sklonost ka zapušavanju pora.
Zbog toga se često savetuje oprez ako imate jače akne ili vrlo masnu kožu.
Ipak, dermatolozi imaju nijansiraniji stav. Avokadovo ulje se generalno smatra nekomedogenim (dakle, manje verovatnim da će začepiti pore) – ali osobe sa izrazito masnom ili aknama sklonom kožom treba da prate reakciju svog lica, jer svako prirodno ulje u teoriji može izazvati reakciju kod osetljivih pojedinaca.
Zanimljivo je i da antiinflamatorna svojstva avokadovog ulja mogu biti korisna kod akni. Upale su značajan deo procesa nastanka akni, pa sastojci koji smiruju upalu mogu pomoći. Ovo se, naravno, odnosi na razumno korišćenje – nekoliko kapi ulja utrljanih u kožu ili u sklopu kreme, a ne nanošenje debelog sloja.
Za one sa masnom kožom koji žele da probaju avokadovo ulje, praktičan savet je da ga koriste kao tretman koji se ispira. Jedan predlog iz prakse je naneti tanki sloj avokadovog ulja na nekoliko minuta, pa isprati toplom vodom. Tako koža dobije hidrataciju i vitamine, ali ne ostane masni trag koji bi mogao da zapuši pore.
Ova metoda može pomoći da se koža omekša i zadrži vlagu, a da se izbegne osećaj teškog filma na licu. Još jedan način je mešanje par kapi avokadovog ulja u vašu noćnu kremu ili korišćenje ulja kao završnog koraka posle hidratantne kreme (ulje tada „zaključa” vlagu u koži). U tim slučajevima, avokadovo ulje se koristi u maloj količini i manje je šanse da ćete izgledati sjajno ili da će pore reagovati.
Realna iskustva korisnika su podeljena – što i ne čudi, jer smo različiti. Neki sa masnom kožom hvale avokadovo ulje da im je preko noći koža mekša i smirenija, dok drugi primećuju da im je preteško i da im začepi poneku poru ako ga koriste svakodnevno.
Ako želite da ga isprobate, najbolje je da počnete polako: nanesite ga jednom do dva puta nedeljno uveče i pratite kako koža reaguje. Ukoliko primetite nove bubuljice, možda vam ovo prirodno ulje ne prija kao glavna nega – ali možete razmisliti o njegovom korišćenju kao maska pre umivanja, kako smo opisali. I naravno, tražite hladno ceđeno, čisto avokadovo ulje ili proverene proizvode sa njim, jer kvalitet ulja takođe može uticati na reakciju kože.
Avokadovo ulje je bogato i hranljivo – za masnu kožu može biti korisno u smislu smirivanja upala i obnove kože, ali zbog svoje težine može kod nekih izazvati začepljenje pora. Nije „otrov” za masnu kožu kako mit kaže, ali zahteva odmeren pristup. Mala količina, isprobavanje i slušanje potreba svoje kože su ključni. Ako vam prija – odlično, dobićete sjajne benefite vitamina i vlage. Ako osetite da vam ipak „sedi” na koži i pravi probleme, bolje se odlučite za lakša ulja.

Maslinovo ulje – prirodno, ali nije uvek najbolji izbor za akne
Maslinovo ulje je verovatno jedno od najpoznatijih biljnih ulja uopšte, sa dugom tradicijom korišćenja u nezi kože (posebno u mediteranskim kulturama). Često se čuje savet da je maslinovo ulje “prirodno hidratantno sredstvo puno antioksidanata” i to je tačno – sadrži vitamine E i K, polifenole i druge korisne materije. Međutim, kad je reč o masnoj i aknama sklonoj koži, maslinovo ulje ima nekoliko mana koje se često prećute u reklamama.
Pre svega, maslinovo ulje je prilično teško i sporo se upija. Na koži može ostaviti masnjikav sloj koji zatvara površinu kože. Upravo ta okluzivna priroda može biti problem za masnu kožu jer se ispod tog sloja mogu zadržavati sebum (prirodna masnoća kože), nečistoće i mrtve ćelije – plodno tlo za zapušavanje pora. Istraživanja su pokazala da maslinovo ulje ima blago komedogeno dejstvo. U eksperimentima na tzv. „zečjem uhu” (standardni test komedogenosti sastojaka), maslinovo ulje je dobilo ocenu 2 od 5 – što znači blaga do umerena sklonost ka zapušavanju pora. To nije visoka ocena kao kod kokosovog, ali ipak znači da može začepiti pore kod osetljivih osoba.
Zbog toga neki dermatolozi kažu da, iako maslinovo ulje ima benefite za kožu generalno, nije najpogodnije za one koji imaju problem sa aknama. Predlažu da takve osobe radije biraju lakša, nekomedogena ulja poput jojobe, ulja semenki grožđa, šipka, suncekreta ili smilja.
Šta ovo znači praktično? Ako imate masnu kožu sklonu zapušavanju pora, maslinovo ulje možda nije najbolji izbor kao svakodnevna krema ili hidratantno sredstvo. To ne znači da ga morate u potpunosti zabraniti – recimo, za povremenu masažu lica ili uklanjanje šminke (tzv. oil cleansing method) maslinovo ulje može da posluži, pod uslovom da ga nakon toga temeljno isperete blagim gelom ili penom.
Mnogi ljudi uspešno koriste maslinovo ulje za uklanjanje vodootporne šminke ili kao prvo čišćenje u dvofaznom čišćenju, ali ključno je da se ono ne zadržava predugo na koži. Nakon takvog čišćenja, uvek treba umiti lice vodom i sredstvom koje će skinuti ostatke ulja, da pore ostanu čiste.
Treba naglasiti i da postoji razlika između rafinisanog i ekstra devičanskog maslinovog ulja. Ekstra devičansko je hladno ceđeno i sadrži više korisnih antioksidanata, dok rafinisano prolazi proces zbog kog može izgubiti neke benefite. Ako već koristite maslinovo ulje za negu, bolje je da to bude kvalitetno, ekstra devičansko ulje.
Bademovo ulje – blago ulje koje može prijati masnoj koži (ali uz neke uslove)
Ulje slatkog badema često se opisuje kao „hipoalergeno”, nežno i pogodno i za osetljivu kožu, pa čak i za negu beba. Za razliku od maslinovog, bademovo ulje je lakše teksture i koža ga brže upija, ostavljajući svilenkast osećaj. Bogato je vitaminom E, kao i masnim kiselinama koje hrane kožu. Ali kako stoje stvari sa komedogenošću i masnom kožom?
Bademovo ulje ima niži komedogeni potencijal nego mnoga druga tradicionalna ulja. Procenjeno je oko 2 od 5 na skali, što znači mala do umerena šansa za zapušavanje pora.
Drugim rečima, većini ljudi neće začepiti pore, pogotovo ako se koristi u umerenoj količini. Ovo je dobra vest, jer znači da bademovo ulje spada u ona ulja koja mnoge osobe sa masnom kožom mogu koristiti bez problema.

Bademovo ulje deluje i kao emolijens i okluziv – to znači da omekšava kožu i „popunjava” sitne pukotine u zaštitnoj barijeri, a istovremeno stvara lagani film koji sprečava gubitak vlage.
Za masnu kožu koja može biti i dehidrirana (da, moguće je imati istovremeno masnu i dehidriranu kožu!), to je korisno jer hidrira bez težine. Takođe sadrži antioksidante i protivupalne komponente koje mogu smiriti nadražaje. Neki izvori ističu da prisustvo cinka i vitamina A u bademovom ulju može biti blagotvorno i za akne do izvesne mere – naravno, ne kao lek, već kao blaga potpora koži koja se bori sa upalama.
Međutim, važno je napomenuti par stvari.
Prvo, ako imate ozbiljne akne i dermatolog vam je preporučio potpuno “oil-free” režim (bez ulja), možda je bolje da se pridržavate tih smernica. Iako je bademovo ulje blago, kod ekstremno aknozne kože svaki dodatni lipid na površini ponekad može pogoršati stanje.
Drugo, osobe koje imaju alergiju na orašaste plodove (bademe) treba da izbegavaju ovo prirodno ulje na koži, što je prilično očigledno ali važno – prirodno ne znači i hipoalergeno za svakoga.
Generalno, brendovi će često za bademovo ulje istaći da “ne zapušava pore”, što je uglavnom tačno u poređenju s težim uljima. Edukativni izvori uglavnom se slažu da je ono bezbedno za masnu kožu, uz standardnu dozu opreza. U zajednici korisnika, bademovo ulje ima dosta pozitivnih ocena jer daje mekoću i sjaj koži bez osećaja težine. Neki ga koriste kao noćni serum (par kapi na vlažnu kožu), neki za skidanje šminke, a neki ga mešaju u svoje kreme.
Kao i uvek, osluškujte svoju kožu; ako dobro reaguje – uživajte u blagodetima bademovog ulja, ako ne – pređite na neku alternativu.
Kada ulja pomažu masnoj koži, a kada mogu biti problem?
Kroz primere četiri popularna ulja, provlače se neke zajedničke niti koje vredi sumirati. Prirodna ulja mogu biti odlični saveznici masne kože u određenim situacijama:
- Kada je koža masna ali dehidrirana (što je česta kombinacija), par kapi prikladnog ulja pomaže da se vrati vlažnost i balans. Mnogi koji su previše isušivali lice agresivnim gelovima primete poboljšanje kada uvedu lagano prirodno ulje ili serum sa uljem uveče – koža manje proizvodi sebuma jer više nije isušena.
- Protivupalna i antimikrobna svojstva određenih ulja (npr. smilje, čajevac, ulje žalfije) mogu pomoći u kontroli akni. Ulja ne deluju samo tako što “maste lice”, već mogu imati umirujući efekat na kožu.
Videli smo da smilje sadrži jedinjenja koja utiču na bakterije akni i upalu, avokado smiruje iritaciju bogatstvom antioksidanata, itd. - Ulja su dobra za zaštitu kožne barijere. Masna koža takođe može imati oštećen ili iziritiran površinski sloj (posebno ako koristimo jake kiseline, retinol ili akne terapije). Lagana ulja poput skvalana, jojobe ili badema pomažu da se popuni zaštitna barijera i spreči prekomeran gubitak vode, a da se ne zatvaraju pore.
S druge strane, ulja mogu postati problem ako se ne prilagode vašem tipu masne kože:
- Teška, gusta ulja koja sporo penetriraju (poput maslinovog, kakao maslaca, kokosovog) lakše će začepiti pore. Masna koža već ima dovoljno svog sebuma; dodavanje ulja koja stoje na površini može biti previše. Lakša ulja sa više linolne kiseline i polinezasićenih masti bolje prijaju masnoj koži, dok ulja bogata oleinskom kiselinom mogu biti previše okluzivna. Dakle, sastav ulja je bitan – nije svejedno šta je “u flašici”.
- Preterana upotreba ulja – recimo, nanošenje velike količine ujutru ispod šminke – može učiniti da koža deluje još sjajnije i masnije tokom dana. Uljima je često bolje mesto u noćnoj nezi ili kao kratki tretman, nego ujutru (osim ako su stvarno suva ulja koja se upiju, a i tada vrlo malo).
- Nepravilno čišćenje: Ako koristite ulja (bilo kao proizvod za negu ili za čišćenje), važno je da temeljno očistite kožu ujutru i uveče. Ostaci ulja mogu se pomešati sa znojem i prljavštinom i doprineti nastanku komedona.
- Mit da masna koža ne sme da se hidrira takođe ide ruku pod ruku sa izbegavanjem ulja. Valja napomenuti: masna koža takođe treba hidrataciju. Ako je potpuno isušite, lojne žlezde mogu raditi prekovremeno i proizvoditi još više sebuma u pokušaju da nadoknade nedostatak vlage. Zato čak i masna koža treba neku kremu ili serum koji obezbeđuje vodu, a mala količina ulja preko toga može tu vodu “zaključati”. Ključno je pronaći pravu meru.
Saveti za bezbedno korišćenje ulja na masnoj koži
Na osnovu svega rečenog, evo nekoliko praktičnih saveta kako da iskoristite dobrobiti ulja, a minimizirate rizik začepljenja pora:
- Birajte ulja sa nižim komedogenim indeksom: Dobra opcija za masnu kožu su ulja poput jojobe, ulja semenki grožđa, šipkovog ulja, konopljinog ulja, smilja i sl., koja se smatraju nekomedogenim (0-1 na skali) ili vrlo blagim. Naravno, i ulja o kojima smo pričali (avokado, badem) spadaju u podnošljiva, dok maslinovo i kokosovo bolje izbegavajte za svakodnevnu upotrebu na licu.
. - Manje je više: Za čitavo lice obično je dovoljno par kapi ulja utrljati ili utapkati na kožu. Nema potrebe da koža “pliva” u ulju. Tanak sloj će obaviti posao – koža će upiti koliko joj treba, a pore neće biti zatrpane viškom.
- Nanosite na vlažnu kožu ili preko seruma: Ulja se lakše razmazuju i brže upijaju ako se nanesu na blago vlažnu kožu (npr. odmah posle umivanja ili nakon prskanja hidrolatom/tonikom). Takođe, možete prvo naneti lagani hidratantni gel ili serum na vodenoj bazi, a dok je koža još rosna, zapečatiti sve sa par kapi ulja. Ovo pomaže da ulje ne sedi na površini, već da zajedno sa vlagom uđe u kožu.
- Posmatrajte reakcije kože: Svaki put kada uvodite novo ulje (ili bilo koji proizvod), pratite svoju kožu narednih par nedelja. Ako primetite pogoršanje – više mitesera, upaljenih bubuljica ili bilo kakvu iritaciju – prekinite i procenite da li je krivac prirodno ulje ili neki drugi faktor. Ponekad kombinacija proizvoda može biti uzrok; na primer, ulje preko kreme koja ima komedogene sastojke može zajedno dati loš rezultat. Zato uvodite jednu po jednu stvar da znate šta vam prija.
- Kvalitet je važan: Koristite hladno ceđena, čista ulja bez dodataka, ili proizvode proverenih brendova. Jeftina ulja mogu biti razređena ili lošeg kvaliteta, što može dovesti do iritacija ili komedona. Takođe, čuvajte ulja pravilno (na tamnom, hladnom mestu) da ne užegnu, jer užeglo ulje sadrži oksidisane materije koje mogu štetiti koži.
- Patch test: Ukoliko imate osetljivu i problematičnu kožu, uvek možete uraditi mali test – nanesite novo ulje na deo lica pored uha ili na bradu u maloj količini nekoliko dana zaredom, da vidite kako reaguje, pre nego što ga stavite svuda. Ovo može sprečiti veće „katastrofe“ ako se ispostavi da vam nešto ne odgovara.
Zaključak
Prirodna ulja nisu neprijatelj masne kože, ali zahtevaju informisan izbor i pravilnu upotrebu. Zabluda da ulja nužno pogoršavaju masnu kožu uglavnom potiče od generalizacije – istina je da neka ulja (poput mineralnih ili vrlo teških biljnih ulja) mogu začepiti pore, dok druga mogu čak poboljšati stanje kože.
Ulje smilja, avokada, masline i badema pružaju dobar primer koliko različito jedno “priodno ulje” može da se ponaša: od izuzetno laganog i lekovitog (smilje), preko hranljivog ali podnošljivog (avokado, badem), do onog sa kojim treba opreza (maslina).
Važno je čuti stručne preporuke i iskustva drugih, ali na kraju dana najvažnije je iskustvo vaše sopstvene kože. Kombinacija naučnih saznanja i realnih iskustava korisnika koju smo ovde predstavili služi da razbijemo mitove poput “sve što je uljano će ti sigurno zatvoriti pore” i da ohrabrimo informisano isprobavanje. Uz dobar izbor ulja i pravilnu negu, masna koža može biti hidrirana i zdrava, bez osećaja težine ili dodatnih akni.
Naoružani činjenicama i praktičnim savetima, možete doneti odluku da li i koje prirodno ulje da uvrstite u svoju rutinu nege.
Nadamo se da će vam ovaj vodič pomoći da tu odluku donesete lakše i bez straha. Masna koža itekako može voleti neko prirodno ulje – potrebno je samo pronaći odgovarajuće i koristiti ga na pravi način, kako biste iskoristili njegovo blagotvorno dejstvo, a izbegli neželjene efekte. Srećno u nezi vaše kože!